KEMET C0603C682J3GACTU
C0603C682J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C682J3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C682J3GACTU.pdf
Availability of C0603C682J3GACTU
QUANTITY
C0603C682J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C682J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C682J3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C682J3GACTU
Related LinksC0603C68, C0603C682J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C682J3GACTU Details Description
Related parts for C0603C682J3GACTU
DIODE ZENER 8.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
6102 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 49.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100 L.104 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 5.08MHZ CMOS SMD datasheet.pdf