KEMET C0603C683M3VACTU
C0603C683M3VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C683M3VACTU
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V Y5V 0603
Datasheet Download
C0603C683M3VACTU.pdf
Availability of C0603C683M3VACTU
QUANTITY
C0603C683M3VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C683M3VACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C683M3VACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C683M3VACTU
Related LinksC0603C68, C0603C683M3VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C683M3VACTU Details Description
Related parts for C0603C683M3VACTU
FERRITE 1A 68 OHM 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE TWINAXIAL RG22B 18AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf