KEMET C0603C684K8PACTU
C0603C684K8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C684K8PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
C0603C684K8PACTU.pdf
Availability of C0603C684K8PACTU
QUANTITY
C0603C684K8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C684K8PACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C684K8PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C684K8PACTU
Related LinksC0603C68, C0603C684K8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C684K8PACTU Details Description
Related parts for C0603C684K8PACTU
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
EDGECARD 182PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 92POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 24V OUTPUT DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf