KEMET C0603C684Z8VACTU
C0603C684Z8VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C684Z8VACTU
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V Y5V 0603
Datasheet Download
C0603C684Z8VACTU.pdf
Availability of C0603C684Z8VACTU
QUANTITY
C0603C684Z8VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C684Z8VACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C684Z8VACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C684Z8VACTU
Related LinksC0603C68, C0603C684Z8VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C684Z8VACTU Details Description
Related parts for C0603C684Z8VACTU
DIODE GEN PURP 150V 3A DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC VCXO 16.2-28MHZ 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1812 datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 23MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
XFRMR GATE DRIVE 2:1:1 SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN CIC VERT 4POS 1.00MM SMD datasheet.pdf