KEMET C0603C684Z8VACTU
C0603C684Z8VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C684Z8VACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V Y5V 0603
Datasheet Download
C0603C684Z8VACTU.pdf
Availability of C0603C684Z8VACTU
QUANTITY
C0603C684Z8VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C684Z8VACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C684Z8VACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C684Z8VACTU
Related LinksC0603C68, C0603C684Z8VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C684Z8VACTU Details Description
Related parts for C0603C684Z8VACTU
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf