KEMET C0603C824K4PACTU
C0603C824K4PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C824K4PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.82UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
C0603C824K4PACTU.pdf
Availability of C0603C824K4PACTU
QUANTITY
C0603C824K4PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C824K4PACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C824K4PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C824K4PACTU
Related LinksC0603C82, C0603C824K4PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C824K4PACTU Details Description
Related parts for C0603C824K4PACTU
RELAY SSR 25A@440VAC ZERO CROSS datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS BK datasheet.pdf
TCO 250VAC 10A 192C(378F) AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 2.9A 6DFN datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
SL 5.08HC/19/180LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS GLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf