KEMET C0603C824K8PACTU
C0603C824K8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C824K8PACTU
Brief Description
CAP CER 0.82UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
C0603C824K8PACTU.pdf
Availability of C0603C824K8PACTU
QUANTITY
C0603C824K8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C824K8PACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C824K8PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C824K8PACTU
Related LinksC0603C82, C0603C824K8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C824K8PACTU Details Description
Related parts for C0603C824K8PACTU
RELAY OPTO AC/DC 350V 120MA 4SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3MM 4POS DL MATE-N-LOK datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 280VAC 8A PCB datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8DIP datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
4.8 kHz Ultralow Noise 24-Bit Sigma-Delta ADC with PGA IC datasheet.pdf