TDK Corporation C0603CH1ER75C030BA
C0603CH1ER75C030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603CH1ER75C030BA
Brief Description
CAP CER 0.75PF 25V CH 0201
Datasheet Download
C0603CH1ER75C030BA.pdf
Availability of C0603CH1ER75C030BA
QUANTITY
C0603CH1ER75C030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603CH1ER75C030BA
Internal Part NumberEIS-C0603CH1ER75C030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603CH1ER75C030BA
Related LinksC0603CH1E, C0603CH1ER75C030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603CH1ER75C030BA Details Description
Related parts for C0603CH1ER75C030BA
MOSFET P-CH 30V .1A S-MINI-3P datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A TO263-3 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 12A datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive 10-MSOP-EP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf