TDK Corporation C0603CH1H470K030BA
C0603CH1H470K030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603CH1H470K030BA
Brief Description
CAP CER 47PF 50V CH 0201
Datasheet Download
C0603CH1H470K030BA.pdf
Availability of C0603CH1H470K030BA
QUANTITY
C0603CH1H470K030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603CH1H470K030BA
Internal Part NumberEIS-C0603CH1H470K030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603CH1H470K030BA
Related LinksC0603CH1H, C0603CH1H470K030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603CH1H470K030BA Details Description
Related parts for C0603CH1H470K030BA
CONN EXPRESSCARD/54 MODULE TOP datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 30A 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
IC COMPLEMENTARY PWR DRVR 8-DIP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf