TDK Corporation C0603CH1HR75C030BA
C0603CH1HR75C030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603CH1HR75C030BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.75PF 50V CH 0201
Datasheet Download
C0603CH1HR75C030BA.pdf
Availability of C0603CH1HR75C030BA
QUANTITY
C0603CH1HR75C030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603CH1HR75C030BA
Internal Part NumberEIS-C0603CH1HR75C030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603CH1HR75C030BA
Related LinksC0603CH1H, C0603CH1HR75C030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603CH1HR75C030BA Details Description
Related parts for C0603CH1HR75C030BA
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 138POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 360K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 480MA 610 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 805MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf