TDK Corporation C0603JB1A104M030BC
C0603JB1A104M030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603JB1A104M030BC
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V JB 0201
Datasheet Download
C0603JB1A104M030BC.pdf
Availability of C0603JB1A104M030BC
QUANTITY
C0603JB1A104M030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603JB1A104M030BC
Internal Part NumberEIS-C0603JB1A104M030BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603JB1A104M030BC
Related LinksC0603JB1A, C0603JB1A104M030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603JB1A104M030BC Details Description
Related parts for C0603JB1A104M030BC
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW SNAP SPDT 2A HINGE SLD 125V datasheet.pdf
RUBBER DISS GREY .060 36X40' datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 16 SILVER datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE TIE METAL BARB 4.0" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf