KEMET C0603V102KBRAC7867
C0603V102KBRAC7867 picture photo
Mfg. Part Number
C0603V102KBRAC7867
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 0603
Datasheet Download
C0603V102KBRAC7867.pdf
Availability of C0603V102KBRAC7867
QUANTITY
C0603V102KBRAC7867 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603V102KBRAC7867
Internal Part NumberEIS-C0603V102KBRAC7867
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603V102KBRAC7867
Related LinksC0603V102, C0603V102KBRAC7867 Datasheet, KEMET Distributor
C0603V102KBRAC7867 Details Description
Related parts for C0603V102KBRAC7867
IC REG LDO 15V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 12A DO203AA datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 1.8V 5TSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML LOW 20PPM datasheet.pdf