KEMET C0603X121J5GACTU
C0603X121J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603X121J5GACTU
Brief Description
CAP CER 120PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603X121J5GACTU.pdf
Availability of C0603X121J5GACTU
QUANTITY
C0603X121J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X121J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603X121J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X121J5GACTU
Related LinksC0603X12, C0603X121J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603X121J5GACTU Details Description
Related parts for C0603X121J5GACTU
JUMPER-H2788TR/C2065Y/H2788TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER VRM OMITTED PIN A19 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .1" T/H datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 80UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf