KEMET C0603X180J5GACTU
C0603X180J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603X180J5GACTU
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603X180J5GACTU.pdf
Availability of C0603X180J5GACTU
QUANTITY
C0603X180J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X180J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603X180J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X180J5GACTU
Related LinksC0603X18, C0603X180J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603X180J5GACTU Details Description
Related parts for C0603X180J5GACTU
IDC CABLE - CSC26S/AE26G/CCE26S datasheet.pdf
THERMISTOR 68 OHM NTC 0201 SMD datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC USB HUB CTRLR 2PORT 56VQFN datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 14PS REAR PNL MT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE 1.8A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf