TDK Corporation C0603X5R1C332K
C0603X5R1C332K picture photo
Mfg. Part Number
C0603X5R1C332K
Brief Description
CAP CER 3300PF 16V X5R 0201
Datasheet Download
C0603X5R1C332K.pdf
Availability of C0603X5R1C332K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603X5R1C332K Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X5R1C332K
Internal Part NumberEIS-C0603X5R1C332K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X5R1C332K
Related LinksC0603X5, C0603X5R1C332K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X5R1C332K Details Description
Related parts for C0603X5R1C332K
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
SEATING TOOLS FOR MICRO-STRIP datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 5MM ANGLED datasheet.pdf