TDK Corporation C0603X6S0G154K030BB
C0603X6S0G154K030BB picture photo
Mfg. Part Number
C0603X6S0G154K030BB
Brief Description
CAP CER 0.15UF 4V X6S 0201
Datasheet Download
C0603X6S0G154K030BB.pdf
Availability of C0603X6S0G154K030BB
QUANTITY
C0603X6S0G154K030BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X6S0G154K030BB
Internal Part NumberEIS-C0603X6S0G154K030BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X6S0G154K030BB
Related LinksC0603X6S0, C0603X6S0G154K030BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X6S0G154K030BB Details Description
Related parts for C0603X6S0G154K030BB
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7746 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B PG21 datasheet.pdf
SLD 5.08V/32/180 4.5 OR datasheet.pdf
SPIFLASH 1.8V 64M-BIT 4KB UNIFOR datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf