TDK Corporation C0603X6S0G683K030BC
C0603X6S0G683K030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603X6S0G683K030BC
Brief Description
CAP CER 0.068UF 4V X6S 0201
Datasheet Download
C0603X6S0G683K030BC.pdf
Availability of C0603X6S0G683K030BC
QUANTITY
C0603X6S0G683K030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X6S0G683K030BC
Internal Part NumberEIS-C0603X6S0G683K030BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X6S0G683K030BC
Related LinksC0603X6S0, C0603X6S0G683K030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X6S0G683K030BC Details Description
Related parts for C0603X6S0G683K030BC
RES SMD 330K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMPAT 20-DIP datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
SOCKET COMPLETE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf