TDK Corporation C0603X6S1A473K030BB
C0603X6S1A473K030BB picture photo
Mfg. Part Number
C0603X6S1A473K030BB
Brief Description
CAP CER 0.047UF 10V X6S 0201
Datasheet Download
C0603X6S1A473K030BB.pdf
Availability of C0603X6S1A473K030BB
QUANTITY
C0603X6S1A473K030BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X6S1A473K030BB
Internal Part NumberEIS-C0603X6S1A473K030BB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X6S1A473K030BB
Related LinksC0603X6S1, C0603X6S1A473K030BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X6S1A473K030BB Details Description
Related parts for C0603X6S1A473K030BB
FIXED IND 2.5MH 30A 13 MOHM CHAS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
OSC XO 173.370781MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 670V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:8 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 60POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf