TDK Corporation C0603X7S1A473M030BC
C0603X7S1A473M030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603X7S1A473M030BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 10V X7S 0201
Datasheet Download
C0603X7S1A473M030BC.pdf
Availability of C0603X7S1A473M030BC
QUANTITY
C0603X7S1A473M030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X7S1A473M030BC
Internal Part NumberEIS-C0603X7S1A473M030BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X7S1A473M030BC
Related LinksC0603X7S1, C0603X7S1A473M030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X7S1A473M030BC Details Description
Related parts for C0603X7S1A473M030BC
MOSFET N-CH 55V 49A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN ALPHANUM 0.8" datasheet.pdf
RES 10.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 36LGA datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 50MA 6XDFN datasheet.pdf