TDK Corporation C0603X7S1A473M030BC
C0603X7S1A473M030BC picture photo
Mfg. Part Number
C0603X7S1A473M030BC
Brief Description
CAP CER 0.047UF 10V X7S 0201
Datasheet Download
C0603X7S1A473M030BC.pdf
Availability of C0603X7S1A473M030BC
QUANTITY
C0603X7S1A473M030BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X7S1A473M030BC
Internal Part NumberEIS-C0603X7S1A473M030BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X7S1A473M030BC
Related LinksC0603X7S1, C0603X7S1A473M030BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X7S1A473M030BC Details Description
Related parts for C0603X7S1A473M030BC
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
KIT REFERENCE DESIGN ADNK-3060 datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AM60585-298 MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 352MA 1.5 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.85A 66 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
56UF 16V 8X7 105C SMD datasheet.pdf