KEMET C0603Y183K3RACTU
C0603Y183K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603Y183K3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603Y183K3RACTU.pdf
Availability of C0603Y183K3RACTU
QUANTITY
C0603Y183K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603Y183K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603Y183K3RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFF-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode, Soft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603Y183K3RACTU
Related LinksC0603Y18, C0603Y183K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603Y183K3RACTU Details Description
Related parts for C0603Y183K3RACTU
CONN PLUG 7 POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 9A/5A 8SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL ISOLATION datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf