General Cable C0750A.41.10
C0750A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0750A.41.10
Brief Description
CABLE 40COND 24AWG SHLD 1000'
Datasheet Download
C0750A.41.10.pdf
Availability of C0750A.41.10
QUANTITY
C0750A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0750A.41.10
Internal Part NumberEIS-C0750A.41.10
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors40
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand7/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.391" (9.93mm)
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialFlexfoil®
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0750A.41.10
Related LinksC0750A, C0750A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0750A.41.10 Details Description
Related parts for C0750A.41.10
CONN HOUSING 28POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
SIDACTOR BI 58V 250A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IPD 6.5-6MM NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC SRAM 1MB 55NS 48BGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf