KEMET C0805C101KDRACTU
C0805C101KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C101KDRACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X7R 0805
Datasheet Download
C0805C101KDRACTU.pdf
Availability of C0805C101KDRACTU
QUANTITY
C0805C101KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C101KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C101KDRACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C101KDRACTU
Related LinksC0805C10, C0805C101KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C101KDRACTU Details Description
Related parts for C0805C101KDRACTU
GDT 230V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
LINKING CABLE 2WAY F-F 200MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf