KEMET C0805C102KDRACTU
C0805C102KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C102KDRACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805
Datasheet Download
C0805C102KDRACTU.pdf
Availability of C0805C102KDRACTU
QUANTITY
C0805C102KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C102KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C102KDRACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C102KDRACTU
Related LinksC0805C10, C0805C102KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C102KDRACTU Details Description
Related parts for C0805C102KDRACTU
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 20W 2525 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 72POS datasheet.pdf