KEMET C0805C105J8NACTU
C0805C105J8NACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C105J8NACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X8L 0805
Datasheet Download
C0805C105J8NACTU.pdf
Availability of C0805C105J8NACTU
QUANTITY
C0805C105J8NACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C105J8NACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C105J8NACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Temperature MLCCs
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C105J8NACTU
Related LinksC0805C10, C0805C105J8NACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C105J8NACTU Details Description
Related parts for C0805C105J8NACTU
INDUCTOR/XFRMR 4.1UH MULTIWIND datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SW WHEEL PLUNG SPDT 15A SLD 125V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
MINI-FIT CPI BMI VERT HDR 14CKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf