Vishay/Dale RN60C4022BRE6
RN60C4022BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4022BRE6
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4022BRE6.pdf
Availability of RN60C4022BRE6
QUANTITY
RN60C4022BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4022BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C4022BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4022BRE6
Related LinksRN60C4, RN60C4022BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4022BRE6 Details Description
Related parts for RN60C4022BRE6
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 26A PLUS220-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN RING TERM #10 14-16AWG datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MICRO 21C S 30" YEL JACKS datasheet.pdf