Vishay/Dale RNC50H1652BSB14
RNC50H1652BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1652BSB14
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1652BSB14.pdf
Availability of RNC50H1652BSB14
QUANTITY
RNC50H1652BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1652BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1652BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1652BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1652BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1652BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1652BSB14
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.1GHZ 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 T/H datasheet.pdf