KEMET C0805C105K4RACTU
C0805C105K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C105K4RACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C105K4RACTU.pdf
Availability of C0805C105K4RACTU
QUANTITY
C0805C105K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C105K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C105K4RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C105K4RACTU
Related LinksC0805C10, C0805C105K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C105K4RACTU Details Description
Related parts for C0805C105K4RACTU
RES 3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CCFL CONTROL 24TSSOP datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V DRVR ESD 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf