KEMET C0805C105K9RACTU
C0805C105K9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C105K9RACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C105K9RACTU.pdf
Availability of C0805C105K9RACTU
QUANTITY
C0805C105K9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C105K9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C105K9RACTU
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C105K9RACTU
Related LinksC0805C10, C0805C105K9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C105K9RACTU Details Description
Related parts for C0805C105K9RACTU
CONN PIN IDC 16POS W/ FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 40A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf