KEMET C0805C106K8PACTU
C0805C106K8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C106K8PACTU
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C106K8PACTU.pdf
Availability of C0805C106K8PACTU
QUANTITY
C0805C106K8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C106K8PACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C106K8PACTU
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C106K8PACTU
Related LinksC0805C10, C0805C106K8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C106K8PACTU Details Description
Related parts for C0805C106K8PACTU
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
PHOTO SENSOR AMB I2C 6CHIPLED datasheet.pdf
PANEL INNER ALMNM 12.75X10.88" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DROP-CORD BOX - 50FT datasheet.pdf
18 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
THERMOCOUPLE K 4 COND 28AWG 3' datasheet.pdf
47UF 25V 5X11 datasheet.pdf