Susumu RG1005P-51R1-B-T5
RG1005P-51R1-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-51R1-B-T5
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-51R1-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-51R1-B-T5
QUANTITY
RG1005P-51R1-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-51R1-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-51R1-B-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-51R1-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-51R1-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-51R1-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-51R1-B-T5
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK EPS400 .350 BK 48 IN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 10A datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN CIRCULAR datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN 26POS 0.8MM SMT datasheet.pdf