KEMET C0805C106M8RACTU
C0805C106M8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C106M8RACTU
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C106M8RACTU.pdf
Availability of C0805C106M8RACTU
QUANTITY
C0805C106M8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C106M8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C106M8RACTU
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C106M8RACTU
Related LinksC0805C10, C0805C106M8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C106M8RACTU Details Description
Related parts for C0805C106M8RACTU
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5MM datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf