KEMET C0805C122F5GACTU
C0805C122F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C122F5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C122F5GACTU.pdf
Availability of C0805C122F5GACTU
QUANTITY
C0805C122F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C122F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C122F5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C122F5GACTU
Related LinksC0805C12, C0805C122F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C122F5GACTU Details Description
Related parts for C0805C122F5GACTU
IC OR CTRLR N+1 6DFN datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL GN/GN SIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 7.62MM datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 66D datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf