KEMET C0805C122JARACTU
C0805C122JARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C122JARACTU
Brief Description
CAP CER 1200PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C122JARACTU.pdf
Availability of C0805C122JARACTU
QUANTITY
C0805C122JARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C122JARACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C122JARACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C122JARACTU
Related LinksC0805C12, C0805C122JARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C122JARACTU Details Description
Related parts for C0805C122JARACTU
CONN RING 16-22 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
IC A/D CONV 1CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 910K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS 2.5MM CRIMP datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 20A AUTO LINK datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf