KEMET C0805C123J5RACTU
C0805C123J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C123J5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C123J5RACTU.pdf
Availability of C0805C123J5RACTU
QUANTITY
C0805C123J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C123J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C123J5RACTU
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C123J5RACTU
Related LinksC0805C12, C0805C123J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C123J5RACTU Details Description
Related parts for C0805C123J5RACTU
MEMORY CARD FLASH 3.5GB datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 18POS .050" datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf