KEMET C0805C151JCRACTU
C0805C151JCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C151JCRACTU
Brief Description
CAP CER 150PF 500V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C151JCRACTU.pdf
Availability of C0805C151JCRACTU
QUANTITY
C0805C151JCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C151JCRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C151JCRACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C151JCRACTU
Related LinksC0805C15, C0805C151JCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C151JCRACTU Details Description
Related parts for C0805C151JCRACTU
RES SMD 0.047 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
TRANS RF NPN 9GHZ 15V SOT143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 870MA 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf