KEMET C0805C154M8RACTU
C0805C154M8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C154M8RACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C154M8RACTU.pdf
Availability of C0805C154M8RACTU
QUANTITY
C0805C154M8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C154M8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C154M8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C154M8RACTU
Related LinksC0805C15, C0805C154M8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C154M8RACTU Details Description
Related parts for C0805C154M8RACTU
CONSOLE ALUMINUM 6.68"L X 7.48"W datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 8TAP PROG 6DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
BCF 3.81/18/180F SN GN BX datasheet.pdf
RES SMD 16KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 1600VDC datasheet.pdf