KEMET C0805C181M4GACTU
C0805C181M4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C181M4GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C181M4GACTU.pdf
Availability of C0805C181M4GACTU
QUANTITY
C0805C181M4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C181M4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C181M4GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C181M4GACTU
Related LinksC0805C18, C0805C181M4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C181M4GACTU Details Description
Related parts for C0805C181M4GACTU
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 50A TO251-3 datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG WITH SEAL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf