KEMET C0805C182K5GALTU
C0805C182K5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C182K5GALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C182K5GALTU.pdf
Availability of C0805C182K5GALTU
QUANTITY
C0805C182K5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C182K5GALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C182K5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C182K5GALTU
Related LinksC0805C18, C0805C182K5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C182K5GALTU Details Description
Related parts for C0805C182K5GALTU
RES SMD 63.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC BALLAST CTLR CCFL/EEFL 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 2.54MM T/H datasheet.pdf