KEMET C0805C183F3GACTU
C0805C183F3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C183F3GACTU
Brief Description
CAP CER 0.018UF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C183F3GACTU.pdf
Availability of C0805C183F3GACTU
QUANTITY
C0805C183F3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C183F3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C183F3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C183F3GACTU
Related LinksC0805C18, C0805C183F3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C183F3GACTU Details Description
Related parts for C0805C183F3GACTU
VARISTOR 170V 0504 datasheet.pdf
EDGECARD 132PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPPLY/LINE MONITOR 20-PLCC datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR50B/AE50G/X datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf