KEMET C0805C183K2RACTU
C0805C183K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C183K2RACTU
Brief Description
CAP CER 0.018UF 200V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C183K2RACTU.pdf
Availability of C0805C183K2RACTU
QUANTITY
C0805C183K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C183K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C183K2RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C183K2RACTU
Related LinksC0805C18, C0805C183K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C183K2RACTU Details Description
Related parts for C0805C183K2RACTU
IC SWITCH DUAL SP4T 16QSOP datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1.9K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 76.2MMX4.6M datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf