KEMET C0805C183K5RACTU
C0805C183K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C183K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C183K5RACTU.pdf
Availability of C0805C183K5RACTU
QUANTITY
C0805C183K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C183K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C183K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C183K5RACTU
Related LinksC0805C18, C0805C183K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C183K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C183K5RACTU
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
SW MINI SPDT 15A PIN PLNGR 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 360MA 380 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 13.05K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 71POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf