KEMET C0805C184J4RACTU
C0805C184J4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C184J4RACTU
Brief Description
CAP CER 0.18UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C184J4RACTU.pdf
Availability of C0805C184J4RACTU
QUANTITY
C0805C184J4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C184J4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C184J4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C184J4RACTU
Related LinksC0805C18, C0805C184J4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C184J4RACTU Details Description
Related parts for C0805C184J4RACTU
RES SMD 5.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP-B datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf