KEMET C0805C185K8PACTU
C0805C185K8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C185K8PACTU
Brief Description
CAP CER 1.8UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C185K8PACTU.pdf
Availability of C0805C185K8PACTU
QUANTITY
C0805C185K8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C185K8PACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C185K8PACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C185K8PACTU
Related LinksC0805C18, C0805C185K8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C185K8PACTU Details Description
Related parts for C0805C185K8PACTU
SSR OCMOS FET 150MA NC 8-SMD datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 28GB datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W STER 24SSOP datasheet.pdf
BOARD SHIELD 1.747X1.747" 1PIECE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 USB TCI datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0 CMOS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf