Samtec, Inc. TCSD-25-D-02.00-01-N
TCSD-25-D-02.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
TCSD-25-D-02.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM 2MM 50POS F-F 2"
Datasheet Download
TCSD-25-D-02.00-01-N.pdf
Availability of TCSD-25-D-02.00-01-N
QUANTITY
TCSD-25-D-02.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of TCSD-25-D-02.00-01-N
Internal Part NumberEIS-TCSD-25-D-02.00-01-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ TCSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions50
Number of Rows2
Pitch - Connector0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable0.039" (1.00mm)
Length0.167' (50.80mm, 2.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCSD-25-D-02.00-01-N
Related LinksTCSD-25-D-, TCSD-25-D-02.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TCSD-25-D-02.00-01-N Details Description
Related parts for TCSD-25-D-02.00-01-N
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8DFN datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BNC CRIMPING FOR BELDEN 1855A datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSING TYPE 1M FREE-CUT R1MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 250MA AXIAL datasheet.pdf