KEMET C0805C202J3GACTU
C0805C202J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C202J3GACTU
Brief Description
CAP CER 2000PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C202J3GACTU.pdf
Availability of C0805C202J3GACTU
QUANTITY
C0805C202J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C202J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C202J3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C202J3GACTU
Related LinksC0805C20, C0805C202J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C202J3GACTU Details Description
Related parts for C0805C202J3GACTU
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 5/32" 4.1" datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 370MA 850 MOHM datasheet.pdf
CRIMP LOCATOR FOR 995-0001-585 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.96NS 484FPBGA datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf