KEMET C0805C221K4GACTU
C0805C221K4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C221K4GACTU
Brief Description
CAP CER 220PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C221K4GACTU.pdf
Availability of C0805C221K4GACTU
QUANTITY
C0805C221K4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C221K4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C221K4GACTU
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C221K4GACTU
Related LinksC0805C22, C0805C221K4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C221K4GACTU Details Description
Related parts for C0805C221K4GACTU
VARISTOR 90V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .170" datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS PIN 2.54MM datasheet.pdf
LABEL 2X8" RED ON WHITE 500/PK datasheet.pdf
RES 512K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE VERTICAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf