Vishay/Dale RNC50H1001FRRE6
RNC50H1001FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001FRRE6.pdf
Availability of RNC50H1001FRRE6
QUANTITY
RNC50H1001FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001FRRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1001FRRE6
IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 96.5 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LP 5.00/135/17 BK datasheet.pdf
27PTRVERTRCPTASSY EUROCARD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/S datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf