KEMET C0805C270D1GACTU
C0805C270D1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C270D1GACTU
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C270D1GACTU.pdf
Availability of C0805C270D1GACTU
QUANTITY
C0805C270D1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C270D1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C270D1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C270D1GACTU
Related LinksC0805C27, C0805C270D1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C270D1GACTU Details Description
Related parts for C0805C270D1GACTU
CONN HEADER 20POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TRANSISTOR GAN 90W 960-1215MHZ datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf