KEMET C0805C270F1GACTU
C0805C270F1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C270F1GACTU
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C270F1GACTU.pdf
Availability of C0805C270F1GACTU
QUANTITY
C0805C270F1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C270F1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C270F1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C270F1GACTU
Related LinksC0805C27, C0805C270F1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C270F1GACTU Details Description
Related parts for C0805C270F1GACTU
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 48V 10A 5V OUT 100W datasheet.pdf
IC SIMPLE SEQUENCER OD SC70-6 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 100A 2TOWER datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf